Розчистка трас повітряних ліній – хто відповідальний?

Останнім часом полтавці часто звертаються до Товариства з повідомленнями про аварійні дерева і кущі, через які в оселях може зникати електроенергія. Справді, при погіршенні погодних умов, поривах вітру, контакт гілок з проводами під напругою, що знаходяться у безпосередній близькості з повітряними лініями, спричиняє аварійні перерви в електропостачанні. Ситуація погіршується через рясні дощі, снігопади, ожеледь. Від обривів дротів і дії струму іноді навіть можуть постраждати люди, що опиняються під деревами в охоронних зонах електропередач.

То хто ж має дбати про них?  

За законодавством, догляд за подібними деревами і кущами у спільній відповідальності органів місцевого самоврядування, споживачів і енергетиків.

Саджати їх в охоронних зонах (крім випадків створення плантацій новорічних ялинок) взагалі заборонено згідно із вимогами п. 8 «Правил охорони електричних мереж» Постанови КМУ № 209 від 04.03.1997 р. Окрім того, статтею 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 р. № 2807-IV та розділу 5.5. «Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України» Наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 р. № 105, за належний догляд за зеленими насадженнями у приватних садибах і на прилеглих ділянках відповідають власники, користувачі, а на території комунальної власності (землі сільської ради) – балансоутримувачі цих дерев та кущів, на безгосподарних територіях, пустирях –  органи самоврядування.

Тож куди звертатися, щоб вирішити це питання?

Алгоритм обрізки передбачає кілька кроків. Споживачам пропонується самостійно завчасно (не пізніше ніж за 15 днів до проведення робіт), надіслати листа або зателефонувати до філії Товариства за місцем проживання та отримати дозвіл на виконання обрізки в охоронній зоні ЛЕП, а також повідомити про необхідність відключення там електропостачання. Тоді енергокомпанія зможе своєчасно розмістити інформацію про відключення на своєму офіційному сайті та повідомить органи  місцевого самоврядування.

Але зазвичай, власники небезпечних дерев і кущів цього не роблять. Тож  для зменшення кількості аварій в електромережах та для запобігання пошкоджень дротів, до справи долучаються енергетики. Вони регулярно, протягом року здійснюють планові обрізки. У зимовий період (з 01.12.2020 по 28.02.2021 р.) проходить тримісячник з розчистки трас повітряних ліній електропередач. Нині він також триває. За розробленими графіками, філіями АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» заплановано обрізати до 6% від довжини ПЛ 0,4-10 кВ, що перебувають на їхньому балансі.

Та навіть тут у працівників Товариства трапляються перешкоди. Дехто з власників садиб не допускає енергетиків на свою приватну територію, хоча «Правилами роздрібного ринку електричної енергії» споживач зобов’язаний не перешкоджати працівникам АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» обрізати гілки дерев в охоронній зоні на відстані одного метра від повітряних ліній 0,4 кВ та двох метрів від ПЛ 6-10 кВ.

Тому в Товаристві вкотре закликають споживачів долучатися, а не перешкоджати працівникам Товариства у забезпеченні безперебійного і надійного електропостачання. І в досягненні цієї мети безперечно допоможе своєчасний догляд за зеленими насадженнями.