26 травня АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» відзначає День компанії

Сьогодні наше Товариство відзначає День компанії. У 1995 році внаслідок об’єднання Південного, Східного та Лубенського підприємств було створено Державне енергетичне підприємство «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО». Але витоки історії електроенергетики Полтавщини були значно раніше. Пропонуємо пригадати, як розвивалася енергетика нашого краю.

Електроенергетика Полтавщини. Основні віхи історії.

Перша електроустановка у Полтаві з’явилася у 1888 році, потужністю 30 кінських сил. Вона знаходилася у кварталі провулку Карпового (сучасний Романа Шухевича) та вулиці Олександрівська (Соборності). Стаціонарна, більш потужна електростанція була збудована у нашому місті 1900 року на вулиці Гоголя, 20. Вона забезпечувала електроенергією драматичний театр і вуличні ліхтарі.

На Полтавщині до 1917 року електроенергія була лише у п’яти населених пунктах: Полтаві, Лубнах, Котельві, Диканьці (у палаці Кочубея) та Кременчуці.

З Кременчуком пов’язаний і електричний трамвай, який з’явився на вулицях міста 124 роки тому. На той час в Україні трамвайні лінії мали Київ, Катеринослав (тепер Дніпро), Єлисаветград (Кропивницький) та Житомир. Кременчук став п’ятим містом України, що отримав цей найсучасніший та найзручніший на той час вид міського транспорту.

Перша паротурбінна електростанція.

Промисловий бум початку ХХ ст. вплинув на розвиток електроенергетики та електрифікації. Наявні у Полтаві електростанції уже не могли задовольнити електричною енергією, яка вироблялася, усіх бажаючих. Гостро стало питання будівництва нової, більш потужної електростанції. У 1914 р. було розроблено проєкт будівництва паротурбінної електростанції. Монтаж завершили у 1925 році, відбувся запуск першого турбогенератора потужністю 1000 кВт, у місті було збудовано 15 трансформаторних підстанцій і прокладено до них мережі живлення. Станція була розташована на вул. Миколаївська, 64 (зараз Старий Поділ, 5).

В наступні десятиліття потужності станції збільшувалися, обладнання вдосконалювалося. Перед початком Другої світової війни, тут уже працювало п’ять турбогенераторів.
Під час війни, станція працювала частково, частина обладнання була евакуйована, те, що залишилося, було зруйновано німцями під час відступу.

Після звільнення Полтави, гостро стало питання відновлення роботи паротурбінної станції, адже відбудова розбомбленої Полтави була неможливою без надійного забезпечення міста електричною енергією. Спочатку турбогенератор працював просто у дворі, робітники трудилися над відбудовою будівлі електростанції.

У 60-х роках минулого століття Полтавська державна електростанція уже не могла задовільнити в електроенергії потреби промисловості та сільського господарства, що на той період стрімко розвивалися. Тому 1 жовтня 1966 року станція була зупинена. Її працівники назавжди залишили слід в історії розвитку електроенергетики Полтавщини.

Полтавське підприємство електромереж та його наступники.

На Полтавщині триває масштабне інтенсивне будівництво високовольтних підстанцій та електромереж 110/35 кВ. Для більш ефективної експлуатації високовольтного обладнання та організації роботи міських електромереж, 27 лютого 1968 року на базі «Полтавського підприємства електромереж» створено Полтавські високовольтні електромережі та Підприємство міських електромереж, що об’єднали електромережі Полтави, Миргорода, Лубен. 1970 року Підприємство міських електромереж було ліквідоване і на його базі створене підприємство Полтавські електромережі. Цей рік вважається роком завершення електрифікації Полтавщини.

У післявоєнні роки на Полтавщині, як і в інших регіонах країни, розгорнувся рух за електрифікацію сільського господарства. Разом з проведенням робіт з відбудови сільського господарства, йшло будівництво нових сільських електростанцій. Для координації їхньої роботи, у жовтні 1949 року було створене Полтавське відділення «Сільенерго», яке підпорядковувалося Харківській міжобласній конторі. У наступні роки Облсільенерго пережило ряд реорганізацій та змін назви. У 1978 році на його базі було створено три підприємства електромереж: Східне, Південне і Лубенське.

Період незалежності України.

Наступний етап розвитку енергетики рідного краю відбувався уже за часів незалежності України. Згідно з Указом Президента України, наказом Міністерства енергетики й електрифікації України, у травні 1995 року було створено Державну енергопостачальну компанію (ДАЕК) «Полтаваобленерго». Саме 26 травня вважається датою створення нашого підприємства. З того часу минуло 28 років, АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» пройшло складний шлях розвитку і попри труднощі та виклики часу виросло у стабільну, надійну і професійну компанію.

Поділитися