Теплоенергія
Корисні поради для заощадження тепла
 

Ефективне використання теплової енергії не є надто складною справою. У більшості випадків це вирішення двох питань: зміна звичок та усунення втрат тепла за допомогою покращення ізоляції.

Переважна більшість квартир має центральне опалення і регулювання споживання тепла, на жаль, для багатьох недосяжне. Але певної економії ви все ж таки досягти можете.

Більшість заходів не потребують великих фінансових витрат, проте є дуже ефективними (наприклад, усунення протягів). Якщо ви є власником житла, ви маєте більше можливостей економити теплоенергію, але і той, хто квартиру наймає, може провести ряд нескладних заходів, які дозволять вам зменшити кількість споживаної енергії.

Наведений список можливих заходів ви можете доповнити і власними ідеями. Можливо, у деяких ситуаціях ви знайдете також і інші способи зменшення кількості енергії, що споживається. Використовуйте їх та обмінюйтеся досвідом з іншими.

1. Закривайте вночі штори, використовуйте жалюзі.
У даному випадку мова йде про короткі штори, які не закривають простір навколо радіаторної батареї. Річ у тому, що через вікно втрачається велика кількість тепла, тому, закриваючи на ніч короткі штори, ви частково запобігаєте таким втратам.

2. Термостат на нуль.
Якщо ваша квартира обладнана індивідуальним лічильником і регуляторами подачі тепла (термостатами), то ви можете частково чи повністю відключати подачу тепла на ніч чи йдучи зранку на роботу. Лікарі вважають, що сон у прохолодному приміщенні приносить більше користі здоров’ю, ніж сон у приміщенні, де тепло. У кімнатах, які не використовуються, температура має бути знижена, але не менша ніж 13-15°С, оскільки у протилежному випадку виникає небезпека пошкоджень внаслідок підвищення вологості.

Відключати термостат також бажано тоді, коли ви провітрюєте приміщення. Провітрювання із ввімкненим термостатом є  марнотратним способом використання теплової енергії.

Між іншим, відкриті впродовж багатьох годин кватирки вікон дають вам не тільки свіже повітря, а й значні втрати тепла. Краще провітрювати частіше, але лише протягом 10-15 хвилин при широко відкритому вікні. За цей час стіни приміщення не встигають охолонути.

3. Вивільняйте простір навколо радіаторів.
Занадто довгі штори та меблі біля радіаторних батарей помітно зменшують ефективність опалення, тому бажано, щоб простір біля них був вільним. Тепло від батарей має безперешкодно передаватися у кімнату, де вони встановлені.

4. Догляд за системою опалення.
Радіатори опалення повинні бути чистими як ззовні, так і зсередини. За багато років експлуатації радіатори можуть так забитися, що вода ледве-ледве протікатиме через них. Про яке тепло в оселі можна казати? Радіатори потрібно промивати.

Окремо про “красу”. Вкривання радіаторів декоративними плитами, панелями, навіть шторами знижує тепловіддачу на 10-12%. Фарбування радіаторів масляними фарбами знижує тепловіддачу на 8-13%, а фарбування цинковими білилами підвищує тепловіддачу на 2,5%.

5. Щільно зачиняйте двері кімнат і квартири.
Запорукою економії тепла є щільно зачинені двері кімнат і квартири. А набагато більший ефект дадуть двері та вікна з ущільнювачами. Не дайте теплу так просто покинути вашу оселю!

6. Регулюйте постійну температуру в квартирі.
Пам’ятайте, підвищення температури у приміщенні на один градус збільшує на 6% витрати на теплову енергію. Великих результатів економії тепла можна досягти за рахунок встановлення термостата на один – два градуси нижче звичної позначки. У холодну пору року одягайтеся вдома тепліше.

Підтримуйте температуру у житлових кімнатах не вище 21°С, а в інших приміщеннях – на більш низькому рівні. Встановіть термометри у всіх кімнатах і слідкуйте за їх показами. Вони мають бути встановлені на внутрішніх стінах на рівні очей людини, подалі від радіаторів, ламп, а також у місцях, які протягом дня залишаються поза променями прямої сонячної радіації.

З погляду медицини найбільш сприятлива для здоров’я температура в приміщеннях – від 18°С до 20°С. Зниження температури на 1°С дозволить заощаджувати 5% енергії, що витрачається на опалення. Тому намагайтеся уникати перегріву приміщень.

При температурі приміщень 20°С витрата енергії на обігрів на 20 % нижче, ніж при 24°С.

Багато хто потерпає від явища надлишкового опалення – перетопу. Це переважно мешканці будинків, що розташовані поряд з джерелами теплопостачання. Причина перетопу – невідрегульовані системи теплопостачання.

Якщо ви потерпаєте від перетопу, для початку подивіться, чи є у вас на трубопроводі опалення байпас . Можливо будівельники просто “забули” його зробити. Тоді встановлення байпаса та терморегулятора ,  або навіть – звичайного шарового крану дозволить регулювати величину потоку теплоносія через регулятор опалення . Це дозволить регулювати температуру в приміщенні.

7. Потреба у свіжому повітрі.
Провітрювати краще частіше і відкривати вікна ненадовго. Відкриваючи вікна надовго, ви втрачаєте дорогу теплову енергію і сильно охолоджуєте стіни і стелі.

8. Полювання на… протяги.
Приблизно четверта частина всього тепла, що надходить у наші квартири, втрачається через щілини під дією протягів. Уважно огляньте свою квартиру – вікна, двері, стіни – можливо, протяги є і в ній.
Найбільша ймовірність щілин і протягів для квартир, що розташовані з вітряного боку. Тому в таких квартирах заходи з теплоізоляції можуть принести найбільший ефект.

9. Встановіть захисний екран.
Між радіаторною батареєю і стіною ви можете розташувати своєрідний екран з алюмінієвої фольги або теплозахисний екран з алюмінієвим покриттям. Найекономнішим є екран, обидва боки якого вкриті фольгою. Фольга віддзеркалює тепло, яке випромінює радіатор, і спрямовує його назад у кімнату. Як бачите, все це ви можете зробити самі. Витрачені вами кошти, а також час і зусилля, окупляться вже протягом кількох днів після установки.

Захисним екраном може слугувати звичайна алюмінієва фольга. При її виборі слід враховувати те, яким чином ви плануєте закріпити її за радіатором. Проте у будь-якому випадку бажано використовувати фольгу з так званим “глухим” шаром. Це на 4% зменшить витрати на опалення приміщень.

Теплозахисний екран являє собою плиту (наприклад, ДСП), на один бік якої кріпиться шар алюмінієвої фольги. Теплозахисний екран встановлюється між радіатором і підвіконною стінкою таким чином, щоб відбиваюча поверхня була розвернута у бік радіатора. Теплозахисний екран дозволяє заощадити значно більше тепла, ніж алюмінієва фольга. Другою перевагою є легкість збирання і установки.

10. Нове підвіконня.
Чим ширше підвіконня, тим менше тепла виходить назовні через вікно. Тому якщо ви робите капітальний ремонт у вашій квартирі, подумайте про можливість заміни підвіконь.

11. Тепло на балконі.
Заощадити тепло значною мірою можна за рахунок заскленого балкону. З одного боку, ви запобігаєте потраплянню холодного повітря у квартиру,  з іншого – відтоку теплого повітря назовні.

12. Нові вікна.
Сьогодні на ринку представлений великий вибір  вікон, стійких до будь-яких погодних умов. Вони мають надвисокий ступінь теплоізоляції і красивіші за своїх дерев’яних “предків”. Єдиний їхній недолік – ціна.

13. Ізолюйте стіни, підлогу і стелю.
Цей “глобальний” за своїм характером задум зручніше всього реалізувати під час капітального ремонту вашої квартири. Сьогодні на ринку представлений широкий вибір ізоляційних матеріалів на будь-який смак. Проте якщо ви сумніваєтеся у власній компетенції в цьому питанні, краще порадитися зі спеціалістами, які допоможуть вам підібрати те, що більше всього підходить саме для вашого житла.
Чим холодніші стіни, вікна, двері, тим тепліше повинно бути повітря в приміщенні, щоб ви не відчували дискомфорту.
Якщо внутрішня температура стін 13°С, то навіть при температурі в приміщенні 22°С, вам буде холодно і ви будете скаржитися на протяги.

14. Вологість повітря.
Людям, які знаходяться в приміщенні, комфортно, якщо відносна вологість  у ньому 65% – 35%. Занадто сухе повітря не тільки викликає спрагу, але й призводить до надмірного використання теплоенергії. “Сухість” вимагає підвищення температури для досягнення почуття комфорту. Пам’ятайте, що холодне повітря (при тій же відносній вологості) сухіше, ніж тепле. Часте провітрювання в холодну пору року знижує вологість повітря в приміщенні. Повісивши на батарею випарник з водою, вам буде комфортно, навіть при низькій температурі.

15. Одяг.
Носіть теплий зручний одяг у квартирі. Це ідеальне “джерело” тепла. Одягнувши один легкий вовняний жакет, ви зекономите 25% енергії на обігрів.

16. Слідкуйте за витратами тепла.
Лічильники дають змогу контролювати витрати тепла, частково регулювати споживання і фіксувати результати економного його використання. На опалення приміщень витрачається четверта частина палива, що споживається в країні, з них 80% – у житлових будинках. Незважаючи на це, тепла постійно і гостро не вистачає, особливо в останні роки, а втрати його при цьому складають більше 30%.

 

Заощадження гарячої води

1Закривайте воду, якщо не користуєтеся водою тут і зараз. Немає нічого складного в тому, щоб закрити кран під час гоління, чищення зубів, зняття шкірки з овочів і фруктів. Щоб не думати про це – встановіть електронний змішувач. Тоді вода литиметься лише тоді, коли ви будете підносити під кран руки або посуд.

2. Ощадливіше користуватися змішувачем у вигляді ручки, ніж стандартними двома кранами. Можна встановити комфортну температуру і вмикати та вимикати кран одним рухом, а не крутити їх щоразу, марно витрачаючи воду та гаючи час.

3. Стежте за станом сантехніки та вчасно ремонтуйте її. З крану, що протікає, щомісяця виливаються сотні та тисячі літрів води. Це дорівнює кільком ваннам.

4. Якщо в будинку центральне водопостачання, варто встановити лічильники на воду, як гарячу, так і холодну. Інакше ви сплачуватимете з власної кишені за кожен прорив на трасі або за сусіда, який не відремонтував свій кран.

5. Приймати душ економніше, ніж ванну. Через насадки, які розпилюють воду, вдасться її витратити у кілька разів менше.

6. Для заощадження води під час миття посуду, встановіть подвійну раковину. Тоді можна мити кухонне начиння в одній частині, а полоскати – в іншій.

7. Не розморожуйте продукти – м’ясо, рибу – під струменем. Це не лише марне витрачання води та тепла, але й знищення корисних речовин продуктів.

8. Використовуйте побутові прилади, які заощаджують працю, час та ресурси. Наприклад, автоматичні пральні, посудомийні машини тощо.

9. Перекривайте вентиль для води, якщо залишаєте приміщення на кілька днів.

Передати покази
Сплатити за електроенергію

Оплата рахунку

Поля форми обов`язкові для заповнення.
Зверніть увагу! Вираховується банківська комісія 1% від суми платежу.

Особовий рахунок

Поле обов`язкове для заповнення.