Музей ПАТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО"

Поштова адреса: м. Полтава, вул. Старий Поділ, 5
Тел.: (0532) 516-186

 

Ідея створення музею історії розвитку енергетики у керівництва Полтавського підприємства електромереж виникла давно, і тільки у 1985 році з ініціативи тодішнього директора В.М. Севідова був створений перший галузевий музей електроенергетики області.

Перша зала

Зала поділена на окремі частини, що відображають етапи розвитку електроенергетики області.

Перша експозиція розташована на десяти стендах, матеріали яких розповідають про період від появи першої електростанції у Полтаві і до початку діяльності Полтавського підприємства електромереж (1881-1978 роки), підприємства «Полтаваоблсільенерго», обласного підприємства «Енергозбут».

 

Друга експозиція (8 стендів) охоплює період діяльності Південного, Східного і Лубенського підприємств (1978-1996 роки), розвиток електроенергетики м. Кременчука. Два окремі стенди присвячені ветеранам підприємства В.М. Севідову – колишньому директору  та Л.Н. Кранкеру – колишньому головному інженеру.

 

Третя експозиція – це комплекс стендів у вигляді книги про створення та діяльність районних філій обласної енергокомпанії.

 

Четверта експозиція – панорама у комплексі з макетом Кременчуцької ТЕЦ і підстанцією 110/35/10 кВ.

 

П'ята експозиція складається з шістьох стендів, де розміщена інформація про ПАТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО»: досягнення, почесні відзнаки та нагороди, грамоти, дипломи, структура компанії та відомості про її керівників.

 

Шоста експозиція – блок із 24 планшетів, матеріали яких розповідають про ветеранів підприємства та енергетиків-учасників Великої Вітчизняної війни. Тут же розміщені дані про Заслужених енергетиків України, працівників компанії, відзначених урядовими нагородами, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, учасників війни в Афганістані.

 

Сьома експозиція – це карта-схема електромереж Полтавської області напругою 35/110/154/330 кВ. За допомогою світлодіодів на ній можна спостерігати поетапну історію становлення електроенергетики Полтавщини: від появи перших поодиноких електростанцій до створення високовольтних ліній електропередач.

 

Восьма експозиція – експонати раритетного та сучасного електрообладнання. У залі музею знаходяться зразки застарілих моделей та сучасні аналоги високовольтних вимикачів, акумуляторних батарей, з'єднувальних муфт для кабельних ліній, зразки тепловізора та ізоляторів, кілька моделей електролічильників різних років випуску, є також і попередники сучасних комп'ютерів: арифмометр та друкарська машинка. На манекенах представлені зразки спеціального одягу працівників, в тому числі і костюм для роботи у високовольтних мережах, що перебувають під напругою.

 

Друга зала

У другій залі музею розміщена масштабна карта-схема України, де за допомогою світлодіодів можна спостерігати розвиток електромереж напругою 220, 330, 750 кВ, головні електростанції, АЕС, ТЕС та ГЕС України. Поруч – два планшети, один з яких розповідає про альтернативні джерела енергії, а другий – про малі ГЕС Полтавщини. Стенди іншої частини приміщення присвячені висвітленню діяльності служб і цехів підприємства, історії їхнього створення. У вітринах кожної експозиції відповідного підрозділу – раритетні та новітні інструменти і прилади. На окремому стенді-подіумі розміщені натурні експонати – екземпляри електрообладнання і пристроїв, якими користувалися чи користуються працівники компанії у своїй повсякденній роботі.

У музеї ведеться велика науково-пошукова робота, результатом якої є встановлення нових фактів з історії підприємства та прізвищ людей, які зробили свій внесок у розбудову електроенергетики області. На основі зібраних у музеї архівних матеріалів у 2004 році видана ілюстрована книга «Полтаваобленерго: історія і сьогодення».

 

Досягнення і нагороди

За роки, що минули з часу відкриття оновленої експозиції музею, його відвідувачами стали більше 5 тисяч осіб. Проведено чимало екскурсій для учнів та студентів навчальних закладів Полтави: шкіл, технічного університету, політехнічного коледжу та багатьох інших. У залах музею побували делегації з Києва, Львова, Одеси, Сум, Кіровограда, Харкова. З історією ПАТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» познайомилися колеги-енергетики з інших держав: Німеччини, Росії, Білорусі.

 

У жовтні 2005 року управління культури Полтавської обласної державної адміністрації провело конкурс серед 42 галузевих музеїв області на краще висвітлення подій Великої Вітчизняної війни. Музей історії ПАТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» був нагороджений дипломом ІІІ ступеня.

 

У липні 2006 року Постановою колегії Управління культури і туризму Полтавської облдержадміністрації музею історії становлення та розвитку ПАТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» присвоєно статус «Народного музею». Це звання надається «за досягнення високого рівня дослідницької, пропагандистської та культурно-виховної роботи».

^ Наверх ^