Музей Кременчуцької ТЕЦ

Завідувач музею: Кузіна Наталія Арсентіївна

Поштова адреса: Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Свіштовська, 2.

 

Музей історії КремТЕЦ після тривалої перерви відновив свою роботу у 2014 році з ініціативи директора теплоцентралі Олексія Миколайовича Алєксєєнка. Однак ідея створення музею виникла задовго до цього, іще під час будівництва адміністративного корпусу станції.

 

На сьогоднішній день експозиція включає вісім ілюстрованих фотографіями стендів, які відображають етапи розвитку КремТЕЦ аж до сьогодення.

 

Перший стенд носить назву «Так починалася ТЕЦ» і розповідає про далекий період будівництва станції в 1962 році: спорудження та введення в експлуатацію виробничих потужностей й корпусів.

 

Як відомо, ТЕЦ розпочала свою роботу як теплоелектроцентраль Кременчуцького нафтопереробного заводу. На той період основною метою колективу було забезпечення електро- і теплоенергії КНПЗ з видачею надлишкової електричної напруги у систему «Дніпроенерго» та опалення одного із сусідніх селищ. У 1963 році, у відповідності з Постановою Ради Міністрів УРСР, сформована дирекція Кременчуцької ТЕЦ, яка підпорядковувалася РЕУ «Харківенерго» Міненерго УРСР. Ця дирекція існувала до 30 грудня 1965 року.

Другий стенд присвячений початку роботи ТЕЦ та основним віхам в історії станції. Зокрема, запуску першого (1965 р.), другого (1966 р.), третього (1967 р.) та четвертого (1972 р.) турбогенераторів, подальшому нарощуванню виробничих потужностей. У 1985 р. теплоцентраль – потужне підприємство з виробництва теплової та електричної енергії, яке відпускає в 1,3 рази більше електроенергії, ніж за період з 1966 по 1970 рр. У 1995 р. Кременчуцька ТЕЦ увійшла до складу Державного енергетичного підприємства, згодом стала частиною ДАЕК «Полтаваобленерго». У 1998 р. вона отримала статус ДП «Кременчуцька ТЕЦ». Через рік знову увійшла до складу ВАТ «Полтаваобленерго».

 

З третього та четвертого стендів можна більше дізнатися про один із найважчих для колективу періодів – 1991-1997 роки. Значні труднощі були пов’язані зі зростанням заборгованості населення за надані послуги, інфляцією та введенням 1994 року Надзвичайного стану в електроенергетиці України. У 1997 р., незважаючи на недофінансування, ТЕЦ має здобутки, які можна кваліфікувати як досягнення.

 

Стенд «Безпека роботи – перш за все» відкриває серію про сучасне життя колективу і розповідає про підготовку персоналу до дій в умовах виникнення надзвичайних ситуацій. Стенд «Відпочинку дітей – велика увага» присвячений підвідомчому ДЗОВ «Енергетик». Наступний стенд «Командний дух єднає покоління енергетиків» – про соціальні заходи на підприємстві. Останній стенд «Керівники Кременчуцької ТЕЦ» містить фотографії директорів теплоцентралі починаючи з 1963 року.

 

Окрім цього, у музеї привертають увагу різноманітні експонати надані ветеранами і нинішніми працівниками. На видноті розташований макет станції – горизонтальна конструкція з мініатюрними корпусами і спорудами.

 

Книга Пошани зберігає імена найкращих працівників, які своєю самовідданою працею зробили великий внесок в розвиток підприємства. Більш докладно про теплоцентраль можна дізнатися переглянувши тематичні слайди.

 

Варто відзначити, що експозиція музею КремТЕЦ постійно поповнюється новими цікавими експонатами.

Музей Кременчуцької ТЕЦ регулярно приймає відвідувачів: школярів, студентів, колег-енергетиків. Зацікавлено переглядають експозицію ветерани, а також молодь, яка прагне долучитися до родини енергетиків і цікавиться життям колективу.

^ Наверх ^