Доступні і ефективні способи енергозбереження
27-04-2015

Електроенергія

Економія електроенергії передбачає насамперед зменшення обсягів її споживання. Увага до цього питання останнім часом зросла врази, адже тарифи на послугу підвищилися і кожен задумується про способи її раціонального використання.  

Існує кілька простих і дієвих способів заощадження електроенергії, які слід використовувати у побуті.

Потрібно вимикати світло у кімнаті в якій нікого немає. Ще один спосіб заощаджувати електроенергію, коли вона непотрібна – це встановлення датчиків руху. У багатоквартирних будинках їх варто розмістити у коридорах, під’їздах, на сходах та інших місцях спільного користування. У приватних будинках – біля дверей та на подвір’ї.

Варто використовувати енергозберігаючі, зокрема світлодіодні (LED) лампочки, які не містять шкідливих речовин.

Енергозберігаючі побутові прилади мають маркування «А» та «А+». Холодильник такого класу споживає на 30-50% менше електроенергії, ніж пристрій такого ж об’єму марки «В».

Режим очікування для комп’ютера доречний, якщо залишати його на кілька хвилин, а не на всю ніч. Слід вимикати пристрій, яким ніхто не користується, а ще краще – взагалі вимикати штекер з розетки. Це дозволить не лише заощадити електроенергію, а й убереже пристрій від впливу можливих перепадів струму, можна також встановити автоматичні вимикачі. Не варто залишати прилади, що працює від акумулятора (наприклад, мобільні телефони), увімкненими довше, ніж потрібно для його повної зарядки.

Холодильник та морозильник варто тримати у чистоті, без льоду та снігу, регулярно їх розморожувати, стежити за тим, аби дверцята завжди були щільно зачинені. Іще одна корисна порада стосується охолодження їжі перед тим, як ставити її в холодильник. Гарячий посуд змушує холодильник працювати інтенсивніше та інколи нагріває інші продукти, що може їх зіпсувати. Оптимальна температура холодильника – від нуля до п’яти градусів тепла. Регулювати її потрібно відповідно до температури на кухні та кількості продуктів. Розміщувати холодильник потрібно подалі від плити, нагрівача, колонки, бойлера, батареї та прямих сонячних променів.

Застосування різних способів економії електроенергії – не зашкодить комфорту споживачів. Натомість дозволить значно зменшити рахунки за електропостачання.

Теплоенергія

Ефективне використання теплової енергії, зрештою, не є надто складною справою. У більшості випадків це вирішення двох питань: зміна звичок та усунення втрат тепла за допомогою покращення ізоляції.
Переважна більшість квартир має центральне опалення і регулювання споживання тепла, на жаль, для багатьох недосяжне. Але певної економії ви все ж таки досягти можете.
Більшість заходів не потребує великих фінансових витрат, проте є дуже ефективною (наприклад, усунення протягів). Інші заходи потребують певних витрат. Якщо ви є власником приватного будинку чи квартири, то значні зміни підходять для вас більше, ніж для тих, хто квартиру наймає. У останньому випадку ви, проте, можете провести ряд деяких нескладних заходів, які дозволять вам зменшити кількість споживаної енергії.
Наведений список можливих заходів ви можете доповнити і власними ідеями.Можливо, у деяких ситуаціях ви знайдете також і інші способи зменшення кількості енергії, що споживається. Здійснюйте їх та обмінюйтеся досвідом з іншими.
1. Закривайте вночі штори, використовуйте жалюзі.
У даному випадку мова йде про короткі штори, які не закривають простір навколо радіаторної батареї. Справа в тім, що через вікно втрачається велика кількість тепла, тому, закриваючи на ніч короткі штори, ви частково запобігаєте таким втратам.
2. Термостат на нуль.
Якщо ваша квартира обладнана індивідуальними лічильниками і регуляторами подачі тепла (термостатами), то ви можете частково чи повністю відключати подачу тепла на ніч чи йдучи ранком на роботу. Лікарі вважають, що сон у прохолодному приміщенні приносить більше користі здоров'ю, ніж сон у приміщенні, де тепло. У приміщеннях, які не використовуються, температура має бути знижена, але не менша ніж 13-15°С, оскільки у противному випадку виникає небезпека пошкоджень внаслідок підвищення вологості.
Відключати термостат також бажано тоді, коли ви провітрюєте приміщення. Провітрювання із ввімкнутим термостатом є вкрай нерозумним і марнотратним способом використання теплової енергії.
Між іншим, відкриті впродовж багатьох годин кватирки вікон дають вам не тільки свіже повітря, а й значні втрати тепла. Краще провітрювати частіше, але лише протягом 10-15 хвилин при широко відкритому вікні. За цей час стіни приміщення не встигають охолонути.
3. Вивільняйте простір навколо радіаторів.
Занадто довгі штори та меблі біля радіаторних батарей помітно зменшують ефективність опалення; тому бажано, щоб простір біля радіаторів був вільним. Тепло від батарей має безперешкодно передаватися у кімнату, де вони встановлені.
4. Доглядання за системою опалення.
Радіатори опалення повинні бути чистими як ззовні так і зсередини. За багато років експлуатації радіатори можуть так забитися, що вода ледве-ледве протікає крізь них, про яке тепло в оселі можна казати. Радіатори потрібно промивати.
Окремо про "красу".
Вкривання радіаторів декоративними плитами, панелями, навіть шторами знижує тепловіддачу на 10-12 відсотків. Фарбування радиаторів масляними фарбами знижує тепловіддачу на 8-13 відсотків, а фарбування цинковими білилами підвищує тепловіддачу на 2,5 відсотка.
5. Щільно зачиняйте двері кімнат і квартири.
Запорукою економії тепла є щільно зачинені двері кімнат і квартири. А набагато більший ефект дадуть двері та вікна з ущільнювачами. Не дайте теплу так просто покинути вашу оселю!
6. Регулюйте постійну температуру в квартирі.
Пам'ятайте, підвищення температури у приміщенні на один градус збільшує на 6% витрати на теплову енергію. Великих результатів економії тепла можна досягти за рахунок встановлення термостата на один - два градуси нижче звичної позначки. У холодну пору року одягайтеся вдома тепліше.
Підтримуйте температуру у житлових кімнатах не вище 21°С, а в інших приміщеннях - на більш низькому рівні. Встановіть термометри у всіх кімнатах і слідкуйте за їх показами. Термометри мають бути встановлені на внутрішніх стінах на рівні очей людини,,подалі від радіаторів, ламп, а також у місцях, які протягом дня залишаються поза променями прямої сонячної радіації.
З погляду медицини найбільш сприятлива для здоров'я температура в приміщеннях - від 18°С до 20°С. Зниження температури на 1°С дозволить заощаджувати 5% енергії, що витрачаэться на опалення. Тому, намагайтеся уникати перегріву приміщень.
При температурі приміщень 20°С витрата енергії на обігрів на 20 % нижче, ніж при 24°С.
Багато хто потерпає від явища надлишкового опалення - перетопу. Від перетопу, як правило, потерпають мешканці будинків, що розташовані поряд з джерелами теплопостачання. Причина перетопу - невідрегульовані системи теплопостачання. Звідсі напрошується висновок - треба регулювати самим.
Якщо Ви потерпаєте від перетопу:
для початку подивіться, чи є у Вас на трубопроводі опалення (1) байпас (4). Можливо будівельники просто "забули" його зробити. Тоді встановлення байпаса (4) та терморегулятора (2), а на останній випадок - звичайного шарового крану дозволить регулювати величину потоку теплоносія через регулятор опалення (3). Це дозволить регулювати температуру в приміщенні.
7. Потреба у свіжому повітрі.
Провітрювати краще частіше і відкривати вікна ненадовго. Відкриваючи вікна надовго Ви втрачаєте дорогу теплову енергію і сильно прохолоджуєте стіни і стелі.
8. Полювання на... протяги.
Приблизно четверта частина всього тепла, що надходить у наші квартири, втрачається через щілини під дією протягів. Уважно огляньте свою квартиру - вікна, двбрі, стіни - можливо, протяги є і в ній.
Найбільш характерна наявність щілин і протягів для квартир, що розташовані з вітряного боку. Тому в таких квартирах заходи з теплоізоляції можуть принести найбільший ефект.
9. Встановіть захисний екран.
Між радіаторною батареєю і стіною ви можете розташувати своєрідний екран з алюмінієвої фольги або теплозахисний екран з алюмінієвим покриттям. Найекономнішим е екран, обидва боки якого вкриті фольгою. Фольга віддзеркалює тепло, яке випромінює радіатор, і спрямовує його назад у кімнату. Як бачите, все це ви можете зробити самі. Витрачені вами кошти, а таксвк час і зусилля окупляться вже протягом кількох днів після .установки.
Захисним екраном може слугувати звичайна алюмінієва фольга. При виборі фольги слід враховувати те, яким чином ви плануєте закріпити її за радіатором. Проте у будь-якому випадку бажано використовувати фольгу з так званим "глухим" шаром. Це на 4% зменшить витрати на опалення приміщень.
Теплозахисний екран являє собою плиту (наприклад, ДСП), на один бік якої кріпиться шар алюмінієвої фольги. Теплозахисний екран встановлюється між радіатором і підвіконною стінкою таким чином, щоб відбиваюча поверхня була розвернута у бік радіатора. Теплозахисний екран дозволяє заощадити значно більше тепла, ніж алюмінієва фольга. Другою перевагою є легкість збирання і установки.
10. Нове підвіконня.
Чим ширше підвіконня, тим менше тепла виходить назовні через вікно. Тому якщо ви робите капітальний ремонт у вашій квартирі, подумайте про можливість заміни підвіконь.
11. Тепло на балконі.
Заощадити тепло значною мірою можна за рахунок заскленого балкону. З одного боку, ви запобігаєте потраплянню холодного повітря до вас у квартиру, а з другого - відтоку теплого повітря назовні. Крім того, це також і покращення вашого комфорту.
12. Нові вікна.
Сьогодні на ринку представлений великий вибір так званих склопакетів, тобто вікон, стійких до будь-яких по-годних умов. Вони мають надвисокий ступінь теплоізоляції і виглядають привабливіше за своїх дерев'яних "предків". Єдиний їхній недолік - занадто висока ціна.
13. Ізолюйте стіни, підлогу і стелю.
Цей "глобальний" за своїм характером задум зручніше всього реалізувати під час капітального ремонту вашої квартири. Сьогодні на ринку представлений широкий вибір ізоляційних матеріалів на будь-який смак. Проте якщо ви сумніваєтеся у власній компетенції з цього питання, то краще порадитися зі спеціалістами, які допоможуть вам підібрати те, що більше всього підходить саме для вашої квартири.
Чим холодніше стіни, вікна, двері - тим тепліше повинно бути повітря в приміщенні для того, щоб Ви не відчували почуття дискомфорту.
Якщо внутрішня температура стін тільки 13°С, то навіть при температурі в приміщенні 22°С, Вам буде холодно і Ви будете скаржитися на протяг. А що говорити про температури погано ізольованих стін давно побудованих житлових будинків при наших сибірських морозах!
Ви можете поліпшити внутрішню ізоляцію зовнішніх стін Ваших квартир (пенопластові плити, дерев'яні панелі, алюмінієва фольга, гіпсовий картон, товсті текстильні покриття).
Переваги:
це - самий доступний і дешевий спосіб ізолювати житло
цю роботу можна проводити по етапах (спочатку ніші за батареями, потім холодні кути, стеля)
внутрішня ізоляція не піддається впливу погоди ізольовані зсередини приміщення швидко нагріваються
14. Вологість повітря
Люди, які знаходяться в приміщенні відчувають почуття комфорту, якщо значення відносної вологості знаходиться в інтервалі від 65% до 35%. Занадто сухе повітря не тільки викликає спрагу, але й призводить до підвищених витрат на опалення, тому що "сухість" вимагає підвищення температури для досягнення почуття комфорту. Пам'ятайте, що холодне повітря (при тій же відносній вологості) сухіше, ніж тепле повітря. Тому часте провітрювання при низьких температурах на вулиці знижує вологість повітря в приміщенні.
Провітрюючи приміщення узимку часто, Ви попросту обігріваєте вулицю і викидаєте гроші у вікно. Цей метод не придатний для зменшення "сухості" повітря в приміщенні. Повісивши на батарею випарник з водою Ви будете почувати себе добре і при зниженій температурі.
15. Одяг
Теплий зручний одяг у квартирі - ідеальне "джерело" тепла. Спрощено можна вважати: один легкий вовняний жакет - економія 25% енергії на обігрів.
16. Слідкуйте за витратами тепла.
Лічильники дають змогу контролювати витрати тепла, частково регулювати споживання і фіксувати результати економного його використання. На опалення приміщень витрачається четверта частина палива, що споживається в країні, з них 80% - у житлових будинках. Незважаючи на це, тепла постійно і гостро не вистачає, особливо в останні роки, а втрати його при цьому складають більше 30%.

 

^ Наверх ^