Створення підприємства ДАЕК «Полтаваобленерго»

Ми продовжуємо рубрику «Енергетика Полтавщини. Історія та сучасність». З цієї та наступних статей ви дізнаєтеся про те, як розвивалася енергетика рідного краю у період незалежності нашої держави. Відповідно до наказу Міністерства енергетики України № 81 від 21 квітня 1995 року, виробничо-енергетичне об’єднання «Харківенерго» було розділене на кілька окремих підприємств. На основі Полтавського Південного підприємства електромереж було створене Державне енергопостачальне підприємство «Полтаваобленерго», структурними підрозділами якого стали Східне і Лубенське підприємства.

Чергова реорганізація відбулася вже за часів незалежності України. Згідно з Указом Президента України «Про структурну перебудову в енергетичному комплексі», наказом Міністерства енергетики й електрифікації України № 132 від 28 квітня 1995 року,
ДЕП «Полтаваобленерго» було реорганізовано у Державну енергопостачальну компанію (ДАЕК) «Полтаваобленерго». Генеральним директором став Борис Анатолійович Попов. Новостворене підприємство адміністративно підпорядковувалося безпосередньо Міністерству енергетики й електрифікації України.

Початок діяльності ДАЕК «Полтаваобленерго» припав на час проведення глибоких структурних реформ в електроенергетиці. У державі створюються обласні енергопостачальні підприємства. На енергоринку з’являється велика кількість компаній-посередників, які постачали електроенергію великим промисловим підприємствам, використовуючи при розрахунках бартерні операції, а згодом – різноманітні залікові схеми та векселі. Протягом 1996-97 років обсяг транзиту електроенергії, що належала незалежним постачальникам, склав близько 34% від загального обсягу електропостачання. Негативно вплинув на роботу полтавського енергетичного підприємства і загальний спад виробництва у державі, який призвів до зниження обсягу енергоспоживання області. Досягати високих показників праці доводилося в надзвичайно складних умовах. На роботу «Полтаваобленерго» вплинула незбалансованість обсягів виробництва та споживання електроенергії у вітчизняній енергосистемі. Не менш болісною проблемою був низький рівень розрахунків споживачів за електроенергію.

Але незважаючи на це, вдале використання промислово-технічного потенціалу підприємства дозволило працівникам досягти високих результатів праці. І якщо в 1996 році
ДАЕК «Полтаваобленерго» отримало 2,6 млн грн збитків, то 1998 рік воно завершило з прибутком у 12 млн грн. Це дало можливість виділити необхідні кошти на розвиток промислового виробництва, соціальний захист та матеріальне забезпечення працівників.